۴ سوال آسان در مورد بیماری های قارچی در انسان

بیماری های قارچی اصلی

۱. بیماری های اصلی انسان که توسط قارچ ها ایجاد می شوند کدامند؟

بیماری‌های اصلی انسانی که توسط قارچ‌ها در بیماران دارای سیستم ایمنی ایجاد می‌شوند عبارتند از: کوکسیدیوئیدومایکوز، هیستوپلاسموز، بلاستومیکوز، پاراکوکسیدیوئیدومیکوزیس، یا بلاستومایکوز آمریکای جنوبی، اسپوروتریکوزیس و اونیکومیکوزیس (میکوز ناخن).

در بیماران مبتلا به نقص ایمنی، علاوه بر بیماری های ذکر شده در بالا، بیماری های قارچی دیگری مانند کاندیدیازیس سیستمیک، آسپرژیلوزیس، کریپتوکوکوز و سایر بیماری های فرصت طلب ممکن است رخ دهد.

مونیلیازیس

۲. مونیلیازیس یکی از شایع ترین بیماری های فرصت طلب در بیماران مبتلا به ایدز است. عامل اتیولوژیک مونیلیازیس چیست و نام دیگر بیماری چیست؟ چرا مونیلیا در نوزادان سالم نیز شایع است؟

عامل ایجاد کننده مونیلیازیس قارچ کاندیدا آلبیکنس است. مونیلیازیس به عنوان کاندیدیاز مخاطی پوست نیز شناخته می شود. در ایدز، مونیلیازیس می تواند پیچیده شود و به کاندیدیازیس سیستمیک تبدیل شود و بسیاری از اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد.

سیستم ایمنی نوزادان هنوز با کارایی کامل کار نمی کند و در نتیجه بیشتر مستعد ابتلا به کاندیدیازیس هستند که عموماً در دهان و مخاط تناسلی ظاهر می شود و به طور طبیعی از بین می رود.

زئونوزهای قارچی

۳. برخی از بیماری های قارچی که از طریق مدفوع حیوانات منتقل می شوند کدامند؟

مدفوع خفاش و کبوتر می تواند حامل Histoplasma capsulatum ، عامل قارچی هیستوپلاسموز باشد. عفونت از طریق استنشاق گرد و غبار آلوده در مکان های مورد بازدید این حیوانات (غارها، تونل ها، میدان ها، پشت بام ها و غیره) منتقل می شود. کریپتوکوکوزیس یکی دیگر از بیماری های قارچی است که از طریق مدفوع کبوتر منتقل می شود.

ضد قارچ ها

۴. آنتی بیوتیک هایی که علیه قارچ ها استفاده می شود چیست؟

آزول های موضعی یا سیستمیک (مانند ایتراکونازول، فلوکونازول و غیره)، آمفوتریسین B، اکینوکاندین ها (کاسپوفانگین، میکافونگین)، تربینافین و گریزئوفولوین نمونه هایی از داروهای ضد قارچ هستند.

اکنون که مطالعه بیماری های قارچی را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به عفونت های ویروسی بروید .

منبع: Biology Q&As