بیماری های ویروسی اصلی انسان را مرور کنید.

بیماری های ویروسی و راه های انتقال

۱. برخی از بیماری های انسانی که توسط ویروس ها ایجاد می شوند و راه های انتقال آنها چیست؟

بیماری‌های ویروسی اصلی که از طریق ترشحات تنفسی (عطسه، سرفه) و قطره‌های بزاق منتقل می‌شوند عبارتند از: آنفولانزا، اوریون، آبله (واریولا که قبلاً ریشه‌کن‌شده در نظر گرفته شده است)، سرخجه، سرخک و سارس. اصلی ترین بیماری های ویروسی که از طریق خون یا تماس جنسی منتقل می شوند عبارتند از ایدز، هپاتیت B، هپاتیت C، HPV و تب خونریزی دهنده ابولا. بیماری های ویروسی اصلی که توسط ناقلان حیوانی منتقل می شوند عبارتند از هاری، تب دنگی و تب زرد. برخی از بیماری های ویروسی که از طریق مدفوع-دهانی منتقل می شوند، از جمله مواد غذایی آلوده، هپاتیت A و فلج اطفال (بیماری تقریباً ریشه کن شده در بسیاری از نقاط جهان) هستند.

آنفولانزا

۲. چه ویروسی باعث آنفولانزا می شود؟ چرا بدن در برابر آن ویروس ایمنی دائمی ایجاد نمی کند؟ واکسن آنفولانزا چگونه کار می کند؟

آنفولانزا بیماری ناشی از ویروس آنفولانزا، یک ویروس DNA بسیار جهش یافته است. با توجه به نرخ بالای جهش ویروس، که گونه‌های مختلفی را تشکیل می‌دهد، آنفولانزا همیشه در جمعیت‌های مبتلا ویژگی‌های اپیدمی دارد و افراد ممکن است در طول زندگی خود چندین دوره آنفولانزا داشته باشند (پاسخ ایمنی ایجاد شده در طول عفونت‌های قبلی در عفونت‌های آینده موثر نیست). .

واکسن آنفولانزا واکسنی است که از ویروس ضعیف شده از سه سویه مختلف ساخته شده است. هر سال، WHO (سازمان بهداشت جهانی) تحقیق می کند و تعیین می کند که کدام سویه باید واکسن را تشکیل دهد. این یک استراتژی برای مبارزه با نرخ بالای جهش ویروس است.

سرخجه

۳. چرا سرخجه در دوران بارداری خطری برای جنین است؟

اگر در دوران بارداری رخ دهد، سرخجه یک بیماری خطرناک است زیرا ویروس از جفت عبور کرده و جنین را آلوده می کند. سپس جنین دچار سرخجه مادرزادی می شود که یک بیماری تراتوژنیک (علت ناهنجاری ها) است.

سرخجه مادرزادی با واکسیناسیون قابل پیشگیری است. قبل از واکسیناسیون همیشه باید با پزشک مشورت شود.

فلج اطفال

۴. اصلی ترین واکسن های موجود علیه فلج اطفال کدامند؟

واکسن های مورد استفاده در برابر فلج اطفال واکسن سابین و واکسن سالک هستند. واکسن سابین حاوی ویروس ضعیف شده است و از طریق قطره های خوراکی مصرف می شود. واکسن سالک از ویروس مرده ساخته شده و به صورت تزریقی تزریق می شود.

هاری

۵. هاری ناشی از ویروس است یا باکتری؟ چگونه منتقل می شود؟ کدام اندام ها و بافت ها تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند؟ چگونه پیشگیری و درمان می شود؟

هاری که به نام هیدروفوبیا نیز شناخته می شود، یک بیماری ویروسی است. در میان سگ ها، گربه ها، خفاش ها و سایر پستانداران وحشی یافت می شود. انتقال به انسان از طریق بزاق حیوانات آلوده عمدتاً از طریق نیش صورت می گیرد.

ویروس هاری نوروتروپیک است و به صورت سریع و کشنده به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. پیشگیری از این بیماری از طریق واکسیناسیون پیشگیرانه حیوانات و انسان انجام می شود. درمان با سرم ضد هاری حاوی آنتی بادی های خاص علیه ویروس انجام می شود.

ابله

۶. تفاوت بین آبله (واریولا) و سرخک چیست؟

آبله یک عفونت ویروسی مانند سرخک است. آبله از طریق ترشحات تنفسی، بزاق و اشیاء در تماس با بیماران آلوده منتقل می شود. این بیماری با ظاهر شدن وزیکول های متعدد بر روی پوست صورت، تنه و اندام ها مشخص می شود که می توانند چرک کرده و پوسته ایجاد کنند. عوارض آبله می تواند منجر به مرگ شود. سرخک از طریق بزاق و ترشحات تنفسی نیز منتقل می شود. با اگزانتم (لکه های قرمز روی پوست)، تب، ضعف و لنفادنومگالی (بزرگ شدن غدد لنفاوی) مشخص می شود. در صورت عدم درمان، عوارض سرخک می تواند منجر به مرگ شود.

آبله در پایان قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم هزاران نفر را در سراسر جهان کشت، اما امروزه تقریباً با واکسیناسیون ریشه کن شده است. امروزه مردم از احتمال استفاده از ویروس آبله در سلاح های بیولوژیکی و توسط بیوتروریست ها بیم دارند. سرخک ریشه کن نشده است و سالانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند. هر دو بیماری با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند.

هپاتیت ویروسی

۷. سه نوع اصلی هپاتیت ویروسی کدامند؟

انواع مختلفی از هپاتیت ویروسی وجود دارد. مهمترین آنها از نظر اپیدمیولوژیک عبارتند از هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C.

۸. راه های انتقال، علائم و نشانه های اصلی و درمان هپاتیت A چیست؟

هپاتیت A یک بیماری حاد با میزان مرگ و میر پایین است که توسط ویروس هپاتیت A (ویروس RNA) ایجاد می شود. این بیماری از طریق مدفوع – دهان و اغلب از طریق آلودگی مواد غذایی مانند سبزیجات و غذاهای دریایی منتقل می شود. این ویروس به کبد حمله می کند و دوره کمون آن بین ۱۵ تا ۴۵ روز متغیر است. علائم پس از انکوباسیون تب، سردرد، درد شکم، ناراحتی، تهوع و استفراغ و علائم اصلی آن زردی، هپاتومگالی (بزرگ شدن کبد) و تیره شدن ادرار (به دلیل صفرا بیش از حد در خون) است. آزمایش خون نشان دهنده افزایش سطح آنزیم های کبدی ناشی از آسیب به سلول های کبدی است. هپاتیت A اغلب پس از ۴ تا ۶ هفته به طور طبیعی بهبود می یابد.

۹. راه های انتقال، علائم و نشانه های اصلی و درمان هپاتیت B چیست؟

هپاتیت B یک بیماری است که توسط یک ویروس DNA ایجاد می شود. انتقال از طریق خون (زخم، روابط جنسی، انتقال خون، حوادث با مواد آلوده و غیره) است. شایع ترین شکل این بیماری مزمن است که در آن بیمار آلوده تا آخر عمر حامل ویروس است و کبد به تدریج دچار آسیب هایی می شود که می تواند منجر به سیروز یا حتی سرطان کبد شود. شکل دیگر این بیماری حاد است، گاهی اوقات برق آسا، با علائمی مشابه علائم هپاتیت A اما شدیدتر و گاهی کشنده. افرادی هستند که ناقلان بدون علامت ویروس هستند. سطح آسیب به کبد با آزمایش خون آنزیم‌های کبدی و بیوپسی کبد (استخراج نمونه‌های کوچکی از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ) ارزیابی می‌شود. تکثیر ویروس را می توان از طریق PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) تخمین زد.

۱۰. راه های انتقال، علائم و نشانه های اصلی و درمان هپاتیت C چیست؟

هپاتیت C توسط یک ویروس RNA ایجاد می شود و از طریق خون (مانند هپاتیت B، از طریق زخم، روابط جنسی، انتقال خون، حوادث با مواد آلوده و غیره) منتقل می شود. تظاهرات معمول مزمن است و بسیاری از افرادی که ویروس را دارند بدون علامت هستند. کبد به تدریج آسیب می بیند و برخی از بیماران دچار سیروز، سرطان کبد و مرگ می شوند. ارزیابی بیماری به صورت دوره ای با بیوپسی کبد و آزمایش خون آنزیم های کبدی انجام می شود. تکثیر ویروس را می توان از طریق PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) تخمین زد.

۱۱. آیا هپاتیت غیر ویروسی وجود دارد؟

هپاتیت نام عمومی التهاب کبد است. هپاتیت باکتریایی، مانند لپتوسپیروز، و هپاتیت سمی، مانند هپاتیت های ناشی از الکل، داروها یا محصولات شیمیایی استنشاقی وجود دارد.

دنگی

۱۲. اصلی ترین بیماری های ویروسی انسانی که توسط پشه ها منتقل می شوند کدامند؟

عمده ترین عفونت های ویروسی انسانی که توسط پشه ها منتقل می شوند تب دنگی و تب زرد هستند.

۱۳. تب دنگی چیست؟

دنگی یا تب دنگی یک بیماری همه گیر در برخی کشورها (مثلاً در برزیل) است و خطرناک ترین شکل آن دنگی خونریزی دهنده است. این بیماری توسط چهار ویروس مختلف اما مرتبط ایجاد می شود، به این دلیل که برای یک فرد مبتلا به بیماری ایمن سازی در برابر این بیماری دشوار است. دنگی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی شایع است و از طریق نیش پشه Aedes aegypti ، یک پشه روزانه منتقل می شود. عفونت ویروسی علائم مختلفی مانند آنفولانزا مانند تب، ناراحتی و میالژی (درد عضلانی) ایجاد می کند. در تب دانگ هموراژیک، تب شدید، با تشنج یا بدون تشنج، و خونریزی ممکن است رخ دهد که منجر به نارسایی گردش خون و مرگ شود. هیچ واکسنی علیه دنگی وجود ندارد زیرا چهار ویروس عامل وجود دارد و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شدت بیماری زمانی بیشتر است که بیمار از قبل در برابر یک نوع ویروس محافظت شده باشد و توسط نوع دیگری آلوده شده باشد. بهترین روش پیشگیری از بین بردن پشه ناقل است.

  • بررسی عفونت ویروسی – تنوع تصویر: Aedes aegypti

۱۴. تب زرد چیست؟

تب زرد یک عفونت ویروسی است که عمدتاً در آفریقای مرکزی و در منطقه آمازون در آمریکای جنوبی رخ می دهد. از طریق واکسیناسیون پیشگیری می شود و توسط بسیاری از گونه های پشه از جنس Aedes از جمله Aedes aegypti e Haemagogus منتقل می شود. عفونت باعث تظاهرات بالینی می شود که از موارد بدون علامت تا موارد برق آسای کشنده متغیر است. به طور کلی، بیماری با تب، لرز، ناراحتی، سردرد و حالت تهوع شروع می شود و به زردی (افزایش بیلی روبین خون که نام آن بیماری است)، خونریزی های مخاطی و داخلی، استفراغ هموراژیک و نارسایی کلیه تبدیل می شود.

پیشگیری با واکسیناسیون انبوه منظم و واکسیناسیون مسافران به مناطق آندمیک انجام می شود. مبارزه با پشه ناقل نیز یک اقدام پیشگیرانه مهم است.

واکسن ها و داروهای ضد ویروسی

۱۵. چرا تولید واکسن های کارآمد در برابر عفونت های ویروسی مانند دنگی و ایدز دشوار است؟

ساختن واکسن علیه تب دنگی دشوار است زیرا چهار نوع مختلف ویروس وجود دارد که باعث بیماری می شود (DEN1، DEN2، DEN3 و DEN4) و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد محافظت در برابر یکی از آنها تظاهرات بالینی را تشدید می کند. بعداً توسط یک ویروس دنگی دیگر آلوده شد.

در مورد HIV، تولید واکسن دشوار است، زیرا ویروس بسیار جهش یافته است و از اثر آنتی بادی ها فرار می کند.

۱۶. آیا عفونت ویروسی با همان دارویی درمان می شود که عفونت های باکتریایی را درمان می کند؟

داروهای ضد باکتری که در برابر انواع زیادی از باکتری ها قوی هستند، در برابر ویروس ها که انگل های داخل سلولی هستند، موثر نیستند. درمان عفونت ویروسی دشوار است زیرا داروهای ضد ویروسی بسیار اختصاصی هستند و اثربخشی محدودی دارند. به طور کلی، داروهای ضد ویروسی بار ویروسی (تعداد ویروس ها) را کاهش می دهند و علائم را تسکین می دهند.

ضد ویروس ها (و ضد رترو ویروس ها، داروهایی که علیه ویروس های RNA عمل می کنند) اغلب از عملکرد آنزیم های خاصی که در چرخه زندگی ویروس شرکت می کنند، جلوگیری می کنند.

اکنون که مطالعه بیماری های ویروسی را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به سراغ ایدز بروید .

منبع: Biology Q&As