انواع و نمونه های بیماری های باکتریایی در اینجا به راحتی توضیح داده شده است.

بیماری های رایج باکتریایی

۱. برخی از بیماری های انسانی که توسط باکتری ها ایجاد می شوند و راه های انتقال آنها چیست؟

عمده ترین عفونت های باکتریایی انسان که از طریق ترشحات تنفسی (عطسه، سرفه) و بزاق منتقل می شوند عبارتند از: ذات الریه باکتریایی، سل، سیاه سرفه (سیاه سرفه)، دیفتری و مننژیت باکتریایی. عمده ترین بیماری های باکتریایی که از طریق خون یا تماس جنسی منتقل می شوند عبارتند از: سوزاک و سیفلیس. بیماری های باکتریایی اصلی که توسط ناقلان حیوانی منتقل می شوند طاعون بوبونیک، تیفوس بومی و لپتوسپیروز هستند. برخی از بیماری های باکتریایی که از طریق مدفوع- دهان و مواد غذایی آلوده منتقل می شوند وبا و حصبه هستند. سایر عفونت های باکتریایی مهم عبارتند از: بیماری هانسن که احتمالاً از طریق بزاق و تماس با پوست و مخاط آسیب دیده منتقل می شود. تراخم، بیماری چشمی که از طریق ترشحات چشمی منتقل می شود. و کزاز که با ورود عامل ایجاد کننده از طریق زخم های پوستی به بدن منتقل می شود.

  • بررسی عفونت های باکتریایی – تنوع تصویر: باکتری ها

بیماری سل

۲. سل چیست؟ بیماری چگونه منتقل می شود؟ آیا سل درمانی دارد؟

سل یک بیماری است که توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود ، باکتری که به سایر اندام های بدن به ویژه ریه ها حمله می کند و منجر به نارسایی تنفسی می شود. قبل از سال ۱۹۴۰، سل یکی از علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده و اروپا بود. این بیماری می تواند به مدت چندین سال و حتی در طول زندگی فرد به صورت پنهان و بدون تظاهرات باقی بماند.

سل بسیار مسری است و از طریق هوا و از طریق عطسه و سرفه از فرد مبتلا به این بیماری فعال منتقل می شود. انتقال بین اعضای یک خانواده یا حتی در محیط های کاری رایج است. امروزه می توان این بیماری را به طور موثر با آنتی بیوتیک درمان کرد. به طور کلی، بیمار سه داروی مختلف را به مدت چند ماه تا زمان بهبودی کامل دریافت می کند. با این حال، برخی از گونه‌های باکتری سل چندمقاوم وجود دارد که با جهش و انتخاب طبیعی به دلیل استفاده شدید از داروهای آنتی‌بیوتیک در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پدید آمده‌اند. در این موارد، درمان دشوارتر است.

  • بررسی عفونت های باکتریایی – تنوع تصویر: سل

۳. آیا واکسنی برای سل وجود دارد؟

واکسن سل BCG (باسیل کالمت گورین) نام دارد. BCG در برخی از کشورهایی که سل نادر است استفاده نمی شود زیرا می تواند مطالعات تشخیصی بعدی بیماری را مخدوش کند. در کشورهای دیگر برای کودکان واجب است. این واکسن از باکتری ضعیف شده سل ساخته شده است.

تعریف پنومونی

۴. آیا ذات الریه همیشه توسط باکتری ایجاد می شود؟

پنومونی نام عمومی آن است التهاب ریه ها علاوه بر ذات الریه باکتریایی، پنومونی می تواند توسط ویروس ها، قارچ ها، سموم و غیره ایجاد شود.

  • بررسی عفونت های باکتریایی – تنوع تصویر: پنومونی

بیماری هانسن

۵. بیماری هانسن (عامل سببی، راه انتقال، تظاهرات بالینی و پیشگیری) چیست؟

عامل ایجاد کننده بیماری هانسن باکتری مایکوباکتریوم لپره است. راه انتقال هنوز به طور قطعی مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که ترشحات تنفسی و بزاق می تواند باعث گسترش بیماری شود. بیماری هانسن یک بیماری مزمن (پیشرفت آهسته) است که به طور کلی به پوست و اعصاب محیطی حمله می کند، اگرچه سایر نواحی بدن نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. در پوست، ندول ها، لکه های قرمز رنگ، ضخیم شدن درم و عدم حساسیت ظاهر می شود. مخاط و به خصوص مخاط بینی ممکن است آسیب دیده و احشاء تحت تاثیر قرار گیرند. شکل اصلی پیشگیری، اطلاع رسانی است، زیرا درمان در دسترس است. افراد مبتلا باید در اسرع وقت به دنبال خدمات بهداشتی برای ارزیابی و درمان بیماری باشند.

در گذشته به بیماری هانسن جذام می گفتند.

وبا

۶. عامل ایجاد کننده و تظاهرات اصلی وبا چیست؟

وبا یک بیماری باکتریایی است که توسط Vibrio cholerae ایجاد می شود . این بیماری از طریق مدفوع-دهانی منتقل می‌شود و راه اصلی انتقال، مصرف آب یا غذای آلوده است. در مکان هایی که فاقد شرایط بهداشتی کافی هستند بیشتر شیوع دارد.

در داخل روده انسان، ارتعاش وبا سمومی به نام انتروتوکسین آزاد می کند. عفونت می تواند باعث اسهال شدید، استفراغ، کم آبی بدن و حتی مرگ در موارد شدیدتر شود.

  • بررسی عفونت های باکتریایی – تنوع تصویر: وبا

مننژیت

۷. مننژیت چیست؟

مننژیت نام عمومی است که به التهاب مننژها، غشاهایی که سیستم عصبی مرکزی را می پوشانند، داده می شود. مننژیت می تواند علل مختلفی داشته باشد (عفونی، سمی، تروماتیک، آلودگی نئوپلاستیک، خودایمنی). عفونت های باکتریایی ناشی از مننگوکوک، هموفیلوس، پنوموکوک یا باکتری های سل شدید و مسری هستند.

علائم اصلی مننژیت باکتریایی تب بالا، سفتی گردن، سردرد شدید، استفراغ و گاهی تشنج است. این بیماری باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

  • بررسی عفونت های باکتریایی – تنوع تصویر: مننژیت

سیفلیس

۸. سیفلیس چیست؟

سیفلیس یک بیماری است که توسط باکتری ترپونما پالیدوم ایجاد می شود. قبل از کشف پنی سیلین، سیفلیس یک بیماری کشنده بود. امروزه استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند این بیماری را به طور کامل درمان کند. بیماران مبتلا به سیفلیس اولیه یک زخم منفرد و بدون درد در پوست، که گاهی اوقات شانکر نامیده می شود، در ناحیه ای که ترپونما به آن نفوذ کرده است، مشاهده می کنند. شانکر بسیار عفونی است. سیفلیس یکی از اصلی ترین بیماری های مقاربتی یا عفونت های مقاربتی است. به طور کلی، شانکر در آلت تناسلی، واژن، مقعد، دست ها یا دهان ایجاد می شود و باکتری اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود. سیفلیس بعداً به بیماری های سیستمیک ثانویه و سوم تبدیل می شود.

سیفلیس همچنین می تواند از طریق انتقال خون، تصادف با اشیاء آلوده و به صورت عمودی از مادر به کودک (سیفلیس مادرزادی) منتقل شود. برای بیماران مبتلا به این بیماری بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان باشند و آزمایشاتی برای بررسی سایر بیماری های مقاربتی مانند HPV و عفونت HIV انجام دهند.

آنتی بیوگرام و مقاومت ضد میکروبی

۹. آنتی بیوگرام چیست؟

آنتی بیوگرام یک آزمایش آزمایشگاهی است که برای هدایت انتخاب آنتی بیوتیک کافی برای درمان یک عفونت باکتریایی خاص طراحی شده است. در یک آنتی‌بیوگرام، کشت‌های باکتری به‌دست‌آمده از بافت‌های آلوده به عفونت مورد مطالعه برای تأثیر آنتی‌بیوتیک‌های مختلف ارائه می‌شوند. پس از مدتی، آنتی بیوتیک های موفق در قطع رشد باکتری ها یا کشتن جمعیت باکتریایی تایید می شوند.

آنتی بیوگرام ابزار بسیار مهمی برای جلوگیری از مصرف بیش از حد و ناکارآمد آنتی بیوتیک ها و ظهور باکتری های چند مقاوم است.

اکنون که مطالعه عفونت های باکتریایی را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به عفونت های تک یاخته ای بروید .

منبع: Biology Q&As