ویژگی ها و عملکردهای بافت اپیتلیال

عملکردها و بافت های پوست

۱. وظیفه پوست انسان چیست؟

پوست پوشش خارجی بدن است. در انسان وظایف اصلی آن حفاظت، درک اطلاعات از محیط، کنترل دمای بدن و ترشح مواد است.

۲. چه بافت هایی پوست مهره داران را تشکیل می دهند؟

پوست مهره داران از اپیدرم، یک لایه خارجی از بافت اپیتلیال، و درم، لایه ای از بافت همبند در زیر اپیدرم ساخته شده است. همچنین ممکن است هیپودرم، لایه ای از بافت چربی در زیر درم قرار گیرد.

ضمائم پوستی در برخی شاخه ها و طبقات مانند مو، غدد عرق و غدد چربی وجود دارد.

بافت مخاطی

۳. علاوه بر پوست، چه پوشش های دیگری در بدن وجود دارد؟

علاوه بر پوست، بافت های پوشاننده دیگری نیز از اپیتلیوم بر روی سایر لایه های بافتی وجود دارد. آنها بافت هایی هستند که سطوح داخلی اندام های توخالی مانند اندام های دستگاه گوارش، راه هوایی، لوله های کلیوی، حالب ها، مثانه، مجرای ادرار و رگ های خونی را می پوشانند. غدد و غشاهای سروزی نیز از بافت اپیتلیال ساخته شده اند.

۴. برخی از وظایف اپیتلیوم چیست؟

از بافت های اپیتلیال می توان به عنوان پوشش، نفوذناپذیری و محافظت در برابر محیط استفاده کرد. به عنوان مثال، در پوست دوزیستان، ممکن است برای تبادل گاز استفاده شود، در حالی که در روده ها و لوله های کلیوی، این بافت ممکن است برای بازجذب استفاده شود. علاوه بر این، ممکن است نقش تنظیم حرارت، انجام کارهایی مانند تعریق و ترشح مواد مانند اپیتلیوم غدد را ایفا کند. در برخی از حیوانات، پوست نیز نقش مهمی در استتار و تقلید دارد.

۵. ویژگی معمولی اپیتلیوم چیست؟ چقدر با بافت همبند تفاوت دارد؟

ویژگی معمول اپیتلیوم عدم وجود یا تقریباً عدم وجود فضای بین سلول ها است. سلول های اپیتلیال با کمک ساختارهای تخصصی در چسبندگی سلولی، مانند دسموزوم ها و بین انگشتان، به طور فشرده در کنار هم قرار می گیرند. این ویژگی به این موضوع مربوط می شود که این بافت ها عموماً در معرض محیط بیرونی قرار دارند و در نتیجه نیاز به مقاومت و نفوذناپذیری بیشتری در برابر ورود مواد خارجی به بدن دارند.

بافت همبند به دلیل عملکرد پرکننده، دارای ویژگی های مخالف است. حاوی مقدار زیادی ماده بینابینی (ماتریکس) است و فضای نسبتا زیادی بین سلول ها دارد

چسبندگی سلولی و عروقی شدن اپیتلیوم

۶. چه ساختارهای تخصصی به چسبندگی بین سلول ها کمک می کند؟

ساختارهایی که مسئول چسبندگی سلول های اپیتلیال هستند، اتصالات سلولی نامیده می شوند. اتصالات سلولی اصلی عبارتند از interdigitations، desmosomes، zonula adherens (adherens junctions)، اتصالات محکم (zonula occludens) و gap junctions.

۷. آیا اپیتلیوم عروقی است؟ چگونه مواد مغذی و اکسیژن به اپیتلیوم می رسند؟ چرا این ویژگی یک دستاورد مهم تکاملی است؟

اپیتلیوم عروقی نیست (مویرگ ها مستقیماً به سلول های آن نمی رسند). این مواد را با انتشار با بافت همبند واقع در زیر آن مبادله می کند.

از آنجایی که اپیتلیوم عروقی نیست، صدمات یا خراش‌های ریز پوست که همیشه اتفاق می‌افتد باعث خونریزی نمی‌شوند و خون را در معرض آلودگی عوامل خارجی قرار نمی‌دهند. این یک استراتژی حفاظتی مهم تکامل است.

انواع بافت اپیتلیال

۸. بافت های اپیتلیال چگونه طبقه بندی می شوند؟

بافت اپیتلیال بر اساس شکل سلول هایی که آن را تشکیل می دهند (سلول های اپیتلیال ممکن است مکعبی، ستونی یا سنگفرشی باشند) و بر اساس تعداد لایه هایی که آن سلول ها در بافت قرار می گیرند (ساده یا طبقه بندی شده) طبقه بندی می شود.

انواع اصلی بافت‌های اپیتلیال عبارتند از مکعبی ساده، ستونی ساده، سنگفرشی ساده، سنگفرشی طبقه‌ای و ستونی شبه چینه‌ای (شبیه بیش از یک لایه اما در واقع فقط یک لایه دارند). همچنین اپیتلیوم های ستونی طبقه بندی شده مکعبی و طبقه ای (نادر) وجود دارد

۹. اپیتلیوم مکعبی ساده چقدر با اپیتلیوم ستونی متفاوت است؟ این اپیتلیوم ها در کجای بدن انسان یافت می شوند؟

اپیتلیوم مکعبی ساده از یک لایه سلول های اپیتلیال مکعبی تشکیل شده است. اپیتلیوم ستونی ساده از یک لایه سلولی منشوری ساخته شده است.

اپیتلیوم مکعبی ساده را می توان به عنوان مثال در لوله های کلیوی و در دیواره فولیکول های تیروئید یافت. انواع ستونی ساده، اپیتلیومی است که به عنوان مثال، روده، معده و کیسه صفرا را در داخل می پوشاند.

۱۰. اپیتلیوم سنگفرشی ساده چقدر با اپیتلیوم سنگفرشی طبقه بندی شده تفاوت دارد؟ آنها در کجای بدن انسان یافت می شوند؟

اپیتلیوم سنگفرشی ساده از یک لایه تک سلولی مسطح (صافی) ساخته شده است. اپیتلیوم سنگفرشی طبقه بندی شده از همان نوع سلول های مسطح ساخته شده است که در چندین لایه روی هم قرار گرفته اند.

اپیتلیوم سنگفرشی ساده در آلوئول های ریوی یافت می شود. اپیتلیوم سنگفرشی طبقه بندی شده را می توان در مخاط مرطوب مانند مخاط دهان، مری و واژن یافت. همچنین اپیتلیوم پوست است.

۱۱. عملکرد کراتین در اپیدرم چیست؟

اپیدرم لایه بیرونی پوست است که از بافت اپیتلیال ساخته شده است. اپیدرم حاوی سلول های ترشح کننده کراتین (کراتینوسیت ها) است. کراتین یک پروتئین نامحلول موجود در سطح پوست است که باعث محافظت و نفوذ ناپذیری می شود. در پستانداران، کراتین نیز مو را تشکیل می دهد.

سلول های کراتینه شده سطح پوست لایه قرنیه را تشکیل می دهند. این سلول ها می میرند و به طور مداوم توسط سلول های دیگر جایگزین می شوند.

پوست ماهی، دوزیستان، خزندگان و پستانداران

۱۲. اپیدرم ماهی چقدر با دوزیستان متفاوت است؟

اپیدرم ماهی بسیار نازک است و حاوی سلول های ترشح کننده مخاط است. پوست ماهی حاوی کراتین نیست. مخاط عملکرد محافظتی دارد و همچنین به حرکت حیوان در زیر آب کمک می کند. (فلس های ماهی از درم منشاء می گیرند نه از اپیدرم.)

دوزیستان یک کراتینه شدن جزئی پوست را نشان می دهند که احتمالاً سازگاری اضافی با محیط خشکی است. دوزیستان دارای اپیدرم صاف و مرطوب بدون فلس هستند. این ویژگی ها تنفس پوستی آنها را تسهیل می کند.

۱۳. در اپیدرم پستانداران، پرندگان و خزندگان کدام غدد وجود دارد؟

در اپیدرم پرندگان و خزندگان، عملاً هیچ غده ای وجود ندارد. پستانداران دارای غدد عرق و غدد چربی هستند.

ملانوسیت ها

۱۴. ملانوسیت ها چیست؟

ملانوسیت ها سلول های اپیتلیال پوست هستند که در ترشح ملانین تخصص دارند. ملانین رنگدانه ای است که علاوه بر رنگ آمیزی پوست، عنبیه چشم و مو، به عنوان فیلتری در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیز عمل می کند و از بدن در برابر اثرات مضر این اشعه (عمدتاً سوختگی و سوختگی) محافظت می کند. جهش های سرطان زا).

ملانوسیت ها سلول هایی هستند که در یکی از کشنده ترین سرطان های پوست تحت تاثیر قرار می گیرند: ملانوم.

اکنون که مطالعه بافت و پوست اپیتلیال را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به سیستم اسکلتی عضلانی بروید