بررسی سریع سیستم گوارش

هضم خارج سلولی توضیح داده شده است

۱. هضم چیست؟

هضم عبارت است از تجزیه مولکول های آلی بزرگتر بدست آمده از رژیم غذایی مانند کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها به مولکول های کوچکتر مانند گلوکز، اسیدهای چرب، گلیسرول و اسیدهای آمینه

۲. هضم درون سلولی و خارج سلولی چقدر متفاوت است؟ مزیت تکاملی هضم خارج سلولی چیست؟

در طی هضم درون سلولی، تجزیه درشت مولکول ها در داخل سلول انجام می شود. در طول هضم خارج سلولی، ماکرومولکول ها در مکان های خارج از سلول (در فضای خارج سلولی، در ناحیه اطراف، در مجرای دستگاه گوارش و غیره) تجزیه می شوند.

توسعه تکاملی هضم خارج سلولی به ارگانیسم ها اجازه داد تا از تنوع بیشتری از غذاها بهره مند شوند. شکستن مولکول‌های بزرگ‌تر به مولکول‌های کوچک‌تر در خارج از سلول، استفاده از غذاهای دیگری را که به دلیل اندازه مولکول‌هایشان، با انتشار، فاگوسیتوز یا پینوسیتوز درونی نمی‌شوند، مجاز می‌سازد.

۳. هضم خارج سلولی چگونه با تخصص سلولی و بافتی مرتبط است؟

انواع سلول‌ها و بافت‌های تخصصی در نتیجه هضم خارج سلولی ظاهر شدند تا آنزیم‌ها و ساختارهای ویژه‌ای برای تجزیه درشت مولکول‌های غذایی فراهم کنند.

این پدیده به سلول‌های دیگر اجازه می‌دهد تا برای کارهای دیگر و تمایز استفاده شوند و در عین حال از مواد مغذی توزیع شده از طریق گردش خون بهره مند شوند.

سیستم های گوارشی کامل

۴. تفاوت بین دستگاه گوارش کامل و دستگاه گوارش ناقص چیست؟ این نوع سیستم های گوارشی چگونه با هضم خارج سلولی مرتبط هستند (یا نه)؟

حیواناتی با سیستم گوارشی ناقص حیواناتی هستند که در آنها دستگاه گوارش فقط یک دهانه دارد (cnidarians، platyhelminthes). حیواناتی که سیستم گوارشی کاملی دارند حیواناتی هستند که دستگاه گوارش آنها دارای دو دهانه دهان و مقعد است (از جمله تمام فیلاهای حیوانی دیگر، به استثنای پوریفران که هیچ دستگاه گوارشی ندارند).

در حیوانات با دستگاه گوارش ناقص، هضم مخلوط است. از فضای خارج سلولی شروع می شود و در فضای داخل سلولی به پایان می رسد. در حیوانات با سیستم گوارش کامل، هضم خارج سلولی در دستگاه گوارش غالب است.

۵. برخی از مزایای تکاملی در میان حیوانات با دستگاه گوارش کامل چیست؟

دستگاه گوارش کامل به حیوانات این امکان را می دهد که بدون انتظار برای دفع مواد زائد قبل از شروع هضم غذاهای جدید، به طور مداوم تغذیه کنند. به این ترتیب، جذب مقادیر بیشتری از مواد مغذی امکان پذیر است و بنابراین گونه های بزرگتر و پیچیده تر می توانند رشد کنند. دستگاه گوارش با دو دهانه نیز هضم را کارآمدتر می کند، زیرا مکان های مختلف با شرایط فیزیکی و شیمیایی متفاوت (دهان، معده، روده ها) را برای عملکرد سیستم های آنزیمی مکمل گوارشی مختلف فراهم می کند

هضم مکانیکی

۶. هضم مکانیکی چیست؟ به طور کلی در نرم تنان، بندپایان، کرم های خاکی، پرندگان و مهره داران، کدام اندام ها در این نوع هضم نقش دارند؟

هضم مکانیکی عبارت است از تکه تکه شدن غذا به کمک ساختارهای فیزیکی تخصصی مانند دندان ها قبل از هضم خارج سلولی. تکه تکه شدن مکانیکی غذا به واکنش های آنزیمی گوارشی کمک می کند، زیرا سطح کل بیشتری را برای تماس بین آنزیم ها و بسترهای آنها فراهم می کند.

در برخی از نرم تنان، تکه تکه شدن مکانیکی توسط رادولا (ساختاری شبیه دندان) انجام می شود. برخی از بندپایان مانند خرچنگ دریایی و سنجاقک دارای قطعات دهانی هستند که هضم مکانیکی غذا را انجام می دهند. در کرم های خاکی و پرندگان، هضم مکانیکی توسط یک اندام عضلانی داخلی انجام می شود. در مهره داران فک پایین، فک پایین و ماهیچه های جونده برای تراش دادن غذا قبل از هضم شیمیایی وجود دارد.

هضم شیمیایی

۷. در مورد هضم خارج سلولی، منظور از هضم شیمیایی چیست؟

هضم شیمیایی مجموعه ای از واکنش های آنزیمی است که برای تجزیه درشت مولکول ها به مولکول های کوچکتر استفاده می شود.

۸. شکستن ماکرومولکول ها به کوچکتر در هنگام هضم کدام نوع واکنش شیمیایی است؟ آنزیم هایی که در این فرآیند شرکت می کنند چه نام دارند؟

واکنش های هضم خارج سلولی واکنش های هیدرولیز هستند. یا بهتر بگوییم، تجزیه مولکول ها با کمک آب. آنزیم هایی که در هضم شرکت می کنند آنزیم های هیدرولیتیک هستند

بافت ها و اندام های گوارشی انسان

۹. کدام اندام های بدن جزء دستگاه گوارش انسان هستند؟

دستگاه گوارش که به نام سیستم گوارشی یا سیستم گوارشی نیز شناخته می شود، از اندام های دستگاه گوارش به اضافه غدد آدنکس گوارشی تشکیل شده است. دستگاه گوارش از دهان، حلق، مری، معده، روده کوچک (اثنی عشر، ژژونوم، ایلئوم)، روده بزرگ (سکوم، کولون، رکتوم) و مقعد تشکیل شده است.

۱۰. حرکات پریستالتیک چیست؟ نقش آنها در هضم انسان چیست؟

پریستالسیس فرآیند انقباضات همزمان دیواره عضلانی دستگاه گوارش است. حرکات پریستالتیک ممکن است با شروع از مری و تا روده ها شروع شود.

حرکات پریستالتیک غیرارادی هستند و وظیفه حرکت و مخلوط کردن غذا در طول لوله گوارش را دارند. کمبود حرکات پریستالتیک (مثلاً در صورت آسیب های عصب دهی دیواره عضلانی دستگاه گوارش ناشی از بیماری شاگاس) می تواند منجر به وقفه در رفت و آمد مواد غذایی در داخل روده شود که منجر به عواقب بالینی شدید مانند مگاکولون شود. بزرگ شدن غیر طبیعی روده بزرگ) و مگا مری (بزرگ شدن مری).

۱۱. از لومن تا سطح خارجی چه بافت هایی دیواره دستگاه گوارش را تشکیل می دهند؟

از سطح داخلی به سطح خارجی، دیواره دستگاه گوارش از مخاط (بافت اپیتلیال مسئول جذب روده)، زیر مخاط (بافت همبند زیر غشای مخاطی که خون، عروق لنفاوی و رشته های عصبی در آن قرار دارند)، لایه های ماهیچه ای (صاف) ساخته شده است. بافت عضلانی، دو لایه، یک لایه دایره ای داخلی و دیگری لایه طولی خارجی، ساختارهای مسئول حرکات پریستالتیک، و غشای سروزی (بافت اپیتلیال و همبند که سطح خارجی اندام را تشکیل می دهند). در روده ها، غشای سروزی گسترش می یابد تا مزانتر را تشکیل دهد، سروزی که رگ های خونی را در بر می گیرد و از روده ها در حفره شکمی حمایت می کند.

دهان و غدد بزاقی

۱۲. غدد بزاقی در انسان در کجا قرار دارند؟

۶ غده بزاقی اصلی در انسان وجود دارد که یکی از آنها در هر غده پاروتید، دو غده زیر فک (زیر فکی) و دو غده در پایه زبان (زیر زبانی) قرار دارد. بیش از ۷۰۰ غدد بزاقی کوچک دیگر در مخاط لب، لثه، کام و حلق پراکنده شده اند.

۱۳. pH ترشح بزاق تقریبی چقدر است؟ مایع اسیدی است یا قلیایی؟ وظایف اصلی بزاق چیست؟

pH بزاق تقریباً ۶.۸ است. بنابراین، pH کمی اسیدی است.

بزاق غذا را روان می کند و هضم خارج سلولی آنزیمی آن را آغاز می کند. همچنین به عنوان یک بافر برای pH دهان عمل می کند و همچنین به دلیل وجود آنتی بادی های IgA در آن (همچنین در اشک، آغوز، شیر مادر و در بدن وجود دارد، نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زا ایفا می کند. مخاط روده و راه های هوایی).

۱۴. چه آنزیم گوارشی در بزاق وجود دارد؟ کدام نوع غذا را هضم می کند و به کدام مولکول های کوچکتر غذا را تجزیه می کند؟

هیدرولاز بزاقی به نام آمیلاز بزاقی یا ptyalin شناخته می شود. پتیالین کربوهیدرات ها را با تجزیه نشاسته و گلیکوژن، پلیمرهای گلوکز، به مالتوز (یک دی ساکارید گلوکز) و دکسترین هضم می کند.

مری

۱۵. چرا غذا به جای مری وارد نای نمی شود؟

هنگامی که غذا بلعیده می شود، رفلکس بلع فعال می شود و حنجره بالا می رود و بسته می شود تا ذرات غذا وارد نای نشوند و از آسپیراسیون مواد خارجی به داخل برونش ها جلوگیری شود.

  • بررسی سیستم گوارش – تنوع تصویر: مری

۱۶. آیا مری عضوی عضلانی است؟ چرا غذا می تواند به معده برسد حتی اگر کسی روی تخت دراز کشیده باشد؟

مری عضوی عمدتاً عضلانی است. این یک لوله عضلانی است که از بافت ماهیچه ای مخطط در یک سوم بالایی، بافت ماهیچه ای مخطط (خط دار و صاف) در یک سوم میانی و بافت ماهیچه صاف در یک سوم پایینی خود تشکیل شده است. پریستالیس مری باعث می شود که غذا حتی بدون کمک نیروی جاذبه به سمت معده حرکت کند.

معده

۱۷. غذای خورده شده از زمان بلع تا رسیدن به دوازدهه چه مسیری را طی می کند؟

تا رسیدن به دوازدهه، غذا وارد دهان شده، از حلق عبور کرده، از مری پایین رفته و از معده عبور می کند.

۱۸. دریچه ای که معده را از مری جدا می کند چیست؟ کارکرد آن چیست؟

دریچه ای که معده را از مری جدا می کند، کاردیا نام دارد. عملکرد آن جلوگیری از ورود مجدد محتویات اسیدی معده به مری است. عملکرد نامناسب این دریچه باعث ریفلاکس معده به مری می شود، بیماری که در آن بیماران از نفخ و سوزش معده (سوزش رتروسترنال) شکایت دارند.

  • بررسی سیستم گوارش – تنوع تصویر: معده

۱۹. دریچه ای که دوازدهه را از معده جدا می کند چه نام دارد؟ کارکرد آن چیست؟

دریچه ای که معده را از دوازدهه جدا می کند پیلور است. عملکرد آن نگه داشتن غذا در داخل حفره معده برای زمان کافی برای هضم معده است. همچنین عملکرد آن جلوگیری از بازگشت محتویات روده به معده است.

۲۰. PH داخل معده چقدر است؟ چرا حفظ آن سطح pH ضروری است؟ چگونه نگهداری می شود؟ چه سلول هایی این pH را تولید می کنند؟

pH طبیعی شیره معده حدود ۲ است. بنابراین، pH اسیدی است.

برای تبدیل پپسینوژن (پرونزیمی که توسط سلول‌های اصلی معده ترشح می‌شود) به پپسین، آنزیم گوارشی که فقط در pH‌های پایین عمل می‌کند، لازم است PH معده اسیدی بماند. این سطح pH از طریق ترشح اسید هیدروکلریک (HCl) توسط سلول های جداری به دست می آید.

۲۱. HCl علاوه بر اینکه برای فعال شدن آنزیم اصلی گوارشی معده ضروری است، چگونه مستقیماً در هضم غذا نقش دارد؟

HCl با اثر خورنده خود به پاره شدن پیوند بین ذرات غذا کمک می کند و فرآیند هضم را تسهیل می کند.

۲۲. مخاط معده چگونه از PH اسیدی معده محافظت می شود؟

اپیتلیوم معده یک بافت ترشح کننده مخاط است، به این معنی که مخاط تولید می کند. مخاط دیواره معده را می پوشاند و از خوردگی آن توسط شیره معده جلوگیری می کند.

۲۳. کدام آنزیم گوارشی در معده عمل می کند؟ کدام نوع غذا را هضم می کند؟ چه سلول هایی این آنزیم را تولید می کنند؟

آنزیم گوارشی که در معده عمل می کند پپسین است. پپسین وظیفه تجزیه پروتئین ها را به پپتیدهای کوچکتر دارد. سلول های معده که پپسینوژن (پیش ساز زیموژن پپسین) تولید می کنند، سلول های اصلی هستند.

روده کوچک

۲۵- سه قسمت روده کوچک کدامند؟

روده کوچک به سه قسمت دوازدهه، ژژونوم و ایلئوم تقسیم می شود.

۲۶. کدام یک از کربوهیدرات ها، چربی ها یا پروتئین ها قبل از رسیدن به پیلور (در هنگام خروج از معده) دچار هضم شیمیایی شده اند؟

به محض خروج از معده، کربوهیدرات ها قبلاً تحت هضم شیمیایی در دهان و پروتئین ها قبلاً تحت فرآیند هضم شیمیایی از آنزیم های معده قرار گرفته اند. کربوهیدرات ها تحت تأثیر آمیلاز بزاق (پتالین) و پروتئین ها تحت تأثیر آنزیم پپسین در شیره معده تغییر می کنند. چربی ها تا رسیدن به دوازدهه تحت هضم شیمیایی قرار نمی گیرند.

کبد و کیسه صفرا

۲۷- چه ماده ای که در کبد تولید می شود در هضم روده کوچک نقش دارد؟ نقش این ماده در فرآیند گوارش چیست؟

صفرا، مایع امولسیفایر، توسط کبد ساخته می شود و بعداً در کیسه صفرا ذخیره می شود و در دوازدهه آزاد می شود.

صفرا از نمک های صفراوی، کلسترول و رنگدانه های صفراوی تشکیل شده است. نمک‌های صفراوی مواد شوینده، مولکول‌های آمفی‌فیل یا بهتر است بگوییم، مولکول‌هایی با بخش محلول در آب قطبی و بخش محلول در چربی غیرقطبی هستند. این ویژگی به نمک های صفراوی اجازه می دهد تا چربی ها را در داخل میسل های محلول در آب در فرآیندی به نام امولسیون سازی محصور کنند. از طریق این فرآیند، چربی ها با لیپازهای روده، آنزیم هایی که آنها را به اسیدهای چرب ساده تر و گلیسرول تجزیه می کنند، در تماس هستند.

۲۸. اندام آدنکس دستگاه گوارش که صفرا در آن ذخیره می شود چیست؟ واکنش این اندام به خوردن غذاهای پرچرب چگونه است؟

صفرا در کیسه صفرا متمرکز و ذخیره می شود.

هنگامی که غذاهای پرچرب خورده می شوند، کیسه صفرا منقبض می شود تا صفرا را در دوازدهه آزاد کند. (به همین دلیل است که بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا نباید غذاهای چرب بخورند، زیرا انقباض واکنشی کیسه صفرا ممکن است برخی از سنگ‌ها را به جایی برساند که مجرای تخلیه صفرا را به دوازدهه مسدود کند و باعث درد و عوارض شدید احتمالی شود.)

۲۹. وظایف گوارشی کبد چیست؟

کبد علاوه بر تولید صفرا برای آزادسازی در دوازدهه، عملکردهای گوارشی دیگری نیز دارد.

شبکه سیاهرگ هایی که مواد مغذی را از روده ها جذب می کند، به نام گردش خون مزانتریک، محتوای خون آن را تقریباً به طور کامل به ورید باب کبدی تخلیه می کند. این سیاهرگ با مواد جذب شده از هضم کبد را سیراب می کند. بنابراین، کبد در ذخیره، پردازش و غیرفعال کردن مواد مغذی نقش دارد.

گلوکز در کبد به گلیکوژن پلیمریزه می شود. این اندام همچنین بسیاری از ویتامین ها و آهن جذب شده را در روده ذخیره می کند. برخی از مولکول‌های متابولیک مهم مانند آلبومین و فاکتورهای لخته‌کننده در کبد از اسیدهای آمینه غذایی ساخته می‌شوند. در کبد، مواد سمی بلعیده شده مانند الکل و مواد مخدر نیز غیرفعال می شوند.

  • بررسی سیستم گوارش – تنوع تصویر: کبد

پانکراس

۳۰- علاوه بر کبد، کدام غده اضافی دستگاه گوارش مواد دخیل در هضم خارج سلولی را وارد دوازدهه می کند؟

غده آدنکس دیگر دستگاه گوارش پانکراس است. این اندام آنزیم های گوارشی را تولید می کند که پروتئین ها (پروتئازها)، لیپیدها (لیپازها) و کربوهیدرات ها (آمیلازهای پانکراس) را هضم می کنند. سایر آنزیم های گوارشی مانند ژلاتیناز، الاستاز، کربوکسی پپتیداز، ریبونوکلئاز و دئوکسی ریبونوکلئاز نیز از پانکراس ترشح می شوند.

  • بررسی سیستم گوارش – تنوع تصویر: پانکراس

۳۱. شیره پانکراس چگونه در هضم پروتئین ها شرکت می کند؟ چه آنزیمی درگیر است؟

لوزالمعده تریپسینوژن ترشح می کند که با قرار گرفتن در معرض آنزیم انتروکیناز که توسط دوازدهه ترشح می شود، به تریپسین تبدیل می شود. تریپسین به نوبه خود فعال شدن کیموتریپسینوژن پانکراس را به کیموتریپسین کاتالیز می کند. تریپسین و کیموتریپسین پروتئازهایی هستند که پروتئین ها را به پپتیدهای کوچکتر تجزیه می کنند. سپس پپتیدهای کوچکتر توسط آنزیم کربوکسی پپتیداز (همچنین توسط پانکراس به شکل زیموژن ترشح می شود و توسط تریپسین فعال می شود) با کمک آنزیم آمینوپپتیداز که در غشای مخاطی روده تولید می شود، به اسیدهای آمینه تجزیه می شوند.

۳۲. شیره لوزالمعده چگونه با هضم کربوهیدرات ها پیش می رود؟ چه آنزیمی درگیر است؟

هضم کربوهیدرات ها با اثر آمیلاز بزاق (پتالین) در دهان آغاز می شود و در اثنی عشر از طریق عمل آب پانکراس ادامه می یابد. این آب میوه حاوی آنزیم آمیلاز پانکراس یا آمیلوپسین است که نشاسته (آمیلوم) را به مالتوز (دی ساکارید ساخته شده از دو مولکول گلوکز) تجزیه می کند.

۳۳. آب پانکراس چگونه به هضم لیپیدها کمک می کند؟ چه آنزیمی درگیر است؟

آنزیم لیپاز پانکراس در آب پانکراس وجود دارد. این آنزیم تری گلیسرول (تری گلیسیرید) را به اسیدهای چرب و گلیسرول تجزیه می کند.

آنزیم های گوارشی، ترشحات گوارشی و pH

۳۴. علاوه بر شیره پانکراس در روده، شیره روده ای حاوی آنزیم های گوارشی نیز ترشح می شود. این آنزیم ها کدامند و هر کدام از این آنزیم ها کدام نوع مولکول را تجزیه می کنند؟

شیره روده از مخاط روده کوچک ترشح می شود. آنزیم های آب روده و عملکردهای مربوط به آنها به شرح زیر است:

انتروکیناز: آنزیمی که تریپسینوژن را به تریپسین فعال می کند. ساکاراز: آنزیمی که ساکارز (ساکاروز) را به گلوکز و فروکتوز تجزیه می کند. مالتاز: آنزیمی که مالتوز را به دو مولکول گلوکز تجزیه می کند. لاکتاز: آنزیمی که لاکتوز را به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می کند. پپتیدازها: آنزیم هایی که الیگوپپتیدها را به اسیدهای آمینه تجزیه می کنند. نوکلئوتیدازها: آنزیم هایی که نوکلئوتیدها را به اجزای خود (بازهای نیتروژنی، فسفات ها و پنتوزها) تجزیه می کنند.

۳۵. از pH اسیدی معده، وقتی کیم وارد دوازدهه می شود چه PH وجود دارد؟ چرا حفظ آن سطح pH در روده کوچک ضروری است؟ چه اندام هایی مسئول آن سطح pH هستند و چگونه حفظ می شود؟

به محض ورود به دوازدهه، کیم با آب پانکراس با pH تقریباً ۸.۵ در تماس است. خنثی سازی اسیدیته کیم برای حفظ سطح pH کافی برای عملکرد آنزیم های گوارشی که در دوازدهه عمل می کنند ضروری است. بدون خنثی شدن اسیدیته کیم، غشای مخاطی روده آسیب می بیند.

هنگامی که توسط اسیدیته کیم تحریک می شود، دوازدهه هورمونی به نام سکرتین تولید می کند. سکرتین لوزالمعده را تحریک می کند تا آب پانکراس آزاد کند و همچنین به کیسه صفرا سیگنال می دهد تا صفرا را در دوازدهه دفع کند. ترشح لوزالمعده، غنی از یون های بی کربنات، در دوازدهه آزاد می شود و اسیدیته کیم را خنثی می کند. این اسیدیته نیز با ترشح صفرا در لومن اثنی عشر خنثی می شود.

۳۶. پنج ترشحات گوارشی انسان چیست؟ کدام یک از آنها تنها فاقد آنزیم های گوارشی است؟

ترشحات گوارشی انسان عبارتند از: بزاق، شیره معده، صفرا، شیره پانکراس و شیره روده. در بین این ترشحات فقط صفرا فاقد آنزیم های گوارشی است.

۳۷. چرا سلول های تولید کننده پروتئاز معده و پانکراس فقط پیش سازهای آنزیم های پروتئولیتیک فعال را تولید می کنند؟

معده و لوزالمعده زیموژن های پروتئازهای پپسین، کیموتریپسین و تریپسین را می سازند و این زیموژن ها برای فعال شدن در لومن معده یا اثنی عشر آزاد می شوند. این برای جلوگیری از هضم سلول ها و بافت های خود این اندام ها (معده و پانکراس) توسط شکل فعال آنزیم ها است. بنابراین، تولید زیموژن ها یک استراتژی محافظتی در برابر اثرات طبیعی آنزیم های پروتئولیتیک است.

پرزهای روده و میکروویلی

۳۸. بعد از هضم، مرحله بعدی جذب توسط سلول های غشای مخاطی روده است. برای اینکه این اتفاق بیفتد، یک سطح جذب بزرگ یک مزیت است. چگونه ممکن است فضای داخلی کوچک بدن یک موجود چند سلولی دارای یک سطح روده بزرگ باشد؟

Evolution سعی کرد این مشکل را از دو طریق حل کند. ساده ترین راه، شکل دراز و لوله ای روده ها (تقریباً هشت متر طول) است که توسط حلقه های نزدیک و متعدد روده کوچک ممکن شده است. راه حل های موثرتر پرزهای روده و میکروویلی های سلول های غشای مخاطی هستند.

دیواره روده صاف نیست. غشای مخاطی، همراه با زیر مخاط خود، مانند انگشتان دستکش دار به داخل مجرای روده می نشیند و انواژیناسیون ها و پرزهایی را تشکیل می دهد که سطح موجود برای جذب را چند برابر می کند. علاوه بر این، سلول‌های اپیتلیال که این پرزها را می‌پوشانند حاوی برجستگی‌های مو مانند متعددی به نام میکروویلی در سطح خارجی (سطح لومن) غشای پلاسمایی آن‌ها هستند. بنابراین ناحیه جذب روده از طریق این محلول ها صدها برابر افزایش می یابد.

ژژونوم و ایلئوم حاوی چین‌هایی هستند که وظیفه افزایش سطح جذب را نیز دارند.

کولون

۳۹. آب عمدتاً در کدام قسمت از دستگاه گوارش جذب می شود؟ یون های معدنی و ویتامین ها چطور؟

اکثر یون های آب، ویتامین ها و مواد معدنی توسط روده کوچک جذب می شوند. با این حال، روده بزرگ مسئول بازجذب تقریباً ۱۰ درصد از آب بلعیده شده است، مقدار قابل توجهی که به مدفوع قوام می بخشد (بیماری های روده بزرگ می توانند باعث اسهال شوند).

مسیر هضم به بافت

۴۰. از مجرای روده تا بافت ها، مسیر مواد غذایی پس از هضم چگونه است؟

مونوساکاریدها، اسیدهای آمینه، نمک های معدنی و آب توسط اپیتلیوم روده جذب شده و توسط عروق مویرگی پرزهای روده جمع آوری می شوند. از مویرگ ها، مواد مغذی به گردش خون مزانتریک می روند، سیستمی از رگ های خونی که حلقه های روده را تخلیه می کند. خون از گردش خون مزانتریک به ورید پورتال کبدی تخلیه می شود و برخی از مواد مغذی توسط کبد پردازش می شوند. از کبد، مواد مغذی توسط سیاهرگ‌های کبدی جمع‌آوری می‌شوند که محتوای خون خود را به داخل سیاهرگ تحتانی تخلیه می‌کنند. سپس خون از ورید اجوف تحتانی به حفره های سمت راست قلب می رسد و برای اکسیژن رسانی به ریه ها پمپ می شود. سپس خون از ریه ها به قلب باز می گردد و در آنجا به بافت ها پمپاژ می شود و بدین ترتیب مواد مغذی و اکسیژن توزیع می شود.

شیلومیکرون و کلسترول

۴۱. لیپیدها در هنگام هضم مسیر خاصی را طی می کنند؟ شیلومیکرون چیست؟

تری گلیسیریدهای امولسیون شده توسط صفرا در میسل ها در معرض عمل لیپازها هستند که آنها را به اسیدهای چرب و گلیسرول تجزیه می کنند. اسیدهای چرب، گلیسرول و کلسترول توسط غشای مخاطی روده جذب می شوند. در داخل سلول های مخاطی، اسیدهای چرب و گلیسرول بار دیگر تری گلیسیرید را تشکیل می دهند که همراه با کلسترول و فسفولیپیدها در وزیکول های کوچکی که توسط پروتئین هایی به نام شیلومیکرون پوشانده شده اند، بسته بندی می شوند. شیلومیکرون ها در عروق لنفاوی کوچک بر خلاف رگ های خونی آزاد می شوند و وارد گردش خون لنفاوی می شوند. بنابراین سیستم لنفاوی نقش مهمی در جذب لیپیدها دارد.

گردش لنفاوی محتوای آن را به گردش خون وریدی تخلیه می کند. به این ترتیب، شیلومیکرون‌ها به کبد می‌رسند، جایی که محتوای لیپید آن‌ها پردازش شده و به شکل کمپلکس‌های حاوی پروتئین به نام لیپوپروتئین‌ها مانند HDL، VLDL و LDL در خون آزاد می‌شود.

۴۲. انواع کلسترول به اصطلاح «خوب» و «بد» کدامند؟

لیپوپروتئین ها مجتمع هایی هستند که از لیپیدها (تری گلیسیرید و کلسترول) و پروتئین ها ساخته شده اند. لیپوپروتئین ها با توجه به نسبت پروتئین خود به مقادیر لیپید، چگالی متفاوتی دارند، زیرا لیپیدها نسبت به پروتئین ها چگالی کمتری دارند. لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) آنهایی هستند که نسبت پروتئین به چربی پایینی دارند. لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) نسبت پروتئین به چربی بالایی دارند. گروه دیگر لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL) با نسبت پروتئین به چربی بسیار پایین هستند.

LDL به عنوان “کلسترول بد” شناخته می شود زیرا کلسترول را از کبد به بافت ها منتقل می کند و در نتیجه به تشکیل پلاک های آتروم در داخل رگ های خونی کمک می کند، وضعیتی به نام تصلب شرایین (نباید با تصلب شرایین اشتباه شود) که می تواند منجر شود. به انسدادهای شدید گردش خون مانند انفارکتوس حاد میوکارد، حوادث عروقی مغز و ترومبوز. HDL به عنوان “کلسترول خوب” شناخته می شود زیرا کلسترول را از بافت ها به کبد منتقل می کند (تا با صفرا از بین برود). مقدار بالای HDL در خون خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد. (VLDL پس از از دست دادن تری گلیسیرید در خون به LDL تبدیل می شود).

عملکرد گوارشی فیبرهای گیاهی

۴۳. چرا مصرف فیبرهای گیاهی منظم بودن حرکات روده را در افرادی که از مدفوع سفت رنج می برند بهبود می بخشد؟

برخی از انواع الیاف گیاهی توسط روده جذب نمی شوند اما نقش مهمی در عملکرد اندام دارند. آنها آب را در داخل روده نگه می دارند و بنابراین به نرم شدن مدفوع کمک می کنند. دفع مدفوع نرمتر در هنگام اجابت مزاج آسانتر است. افرادی که فیبر غذایی کمتری مصرف می کنند ممکن است از مدفوع سفت و یبوست رنج ببرند.

فلور باکتریایی روده

۴۴. وظایف اصلی فلور باکتریایی در روده انسان چیست؟

باکتری هایی که در داخل روده زندگی می کنند نقش مهمی در هضم دارند. برخی از پلی ساکاریدها مانند سلولز، همی سلولز و پکتین توسط آنزیم های گوارشی ترشح شده توسط بدن هضم نمی شوند. در عوض، آنها توسط آنزیم های آزاد شده توسط باکتری ها در دستگاه گوارش تجزیه می شوند. فلور باکتریایی روده نیز مواد حیاتی برای عملکرد روده تولید می کند که جذب مواد مغذی را تسهیل یا مسدود می کند و باعث تحریک یا کاهش پریستالسیس می شود. برخی از باکتری های روده منبع اصلی ویتامین K برای بدن هستند و در نتیجه برای فرآیند لخته شدن خون ضروری هستند.

فلور روده حاوی باکتری های مفید اما بالقوه مضر است. تخمین زده می شود که بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری در روده انسان زندگی می کنند. برخی از باکتری ها مفید هستند زیرا با گونه های دیگر رقابت می کنند و از تکثیر بیش از حد باکتری های دیگر جلوگیری می کنند.

هورمون های گوارشی

۴۵. ترشح ترشحات گوارشی توسط هورمون ها کنترل می شود. چه هورمون هایی در این تنظیم شرکت می کنند؟

هورمون هایی که در تنظیم هضم نقش دارند عبارتند از گاسترین، سکرتین، کوله سیستوکینین و انتروگاسترون.

۴۶. ​​گاسترین چگونه تولید می شود و وظیفه آن در فرآیند گوارش چیست؟

وجود غذا در معده باعث تحریک ترشح گاسترین می شود که به نوبه خود باعث ترشح شیره معده می شود.

۴۷. سکرتین در کجا تولید می شود و چه وظیفه ای در فرآیند گوارش دارد؟

سکرتین در دوازدهه تولید می شود. اسیدیته کیم باعث می شود دوازدهه این هورمون را آزاد کند که به نوبه خود ترشح شیره پانکراس را تحریک می کند.

۴۸. کوله سیستوکینین چگونه تولید می شود و عملکرد آن در فرآیند گوارش چیست؟

سطح چربی کیم تشخیص داده شده در دوازدهه باعث تحریک ترشح کوله سیستوکینین (CCK) می شود. CCK با تحریک ترشح شیره پانکراس و آزادسازی صفرا توسط کیسه صفرا عمل می کند.

۴۹. انتروگاسترون در کجا تولید می شود و وظیفه آن در فرآیند گوارش چیست؟

هنگامی که کیم خیلی چرب باشد، دوازدهه انتروگاسترون ترشح می کند. این هورمون پریستالیس معده را کاهش می دهد، بنابراین ورود غذا به دوازدهه را کند می کند (زیرا هضم چربی ها زمان بیشتری می برد).

سیستم گوارش پرندگان و نشخوارکنندگان

۵۰- ساختارهای ویژه دستگاه گوارش پرندگان و وظایف مربوط به آنها چیست؟

دستگاه گوارش پرندگان دارای ساختارهای ویژه ای است که به این ترتیب رخ می دهد: محصول، پروونتریکولوس و سنگدان.

این محصول وظیفه ذخیره موقت غذای بلعیده شده را دارد و ناحیه گشادتر مری پرندگان است. پروونتریکولوس معده شیمیایی پرندگان است که در آن غذا با آنزیم های گوارشی مخلوط می شود. سنگدان یک کیسه عضلانی است که به عنوان یک معده مکانیکی عمل می کند، که در آن غذا آسیاب می شود تا ناحیه قرار گرفتن ذرات غذا در معرض آنزیم های گوارشی افزایش یابد.

۵۱. آیا پرندگان در مقایسه با پستانداران آب را در دستگاه گوارش خود جذب می کنند؟ چرا این پدیده سازگاری با پرواز است؟

مدفوع پرندگان مایع تر از مدفوع پستانداران است، به این معنی که آب کمتری توسط دستگاه گوارش پرندگان جذب می شود. دفع مکرر مدفوع در پرندگان به دلیل مدفوع جامد کمتر، سازگاری با پرواز است، زیرا وزن بدن آنها پایین تر است.

۵۲. منظور از “هضم متقابل سلولز”، پدیده ای که در برخی از پستانداران و حشرات رخ می دهد چیست؟

حیوانات گیاهخوار مقادیر زیادی سلولز را می خورند، ماده ای که توسط آنزیم های گوارشی آنها هضم نمی شود. در این حیوانات، مناطقی از دستگاه گوارش توسط میکروارگانیسم هایی که سلولز را هضم می کنند، کلونیزه می شوند. در نتیجه، یک تعامل اکولوژیکی متقابل بین حیوانات و میکروارگانیسم ها رخ می دهد. این فعل و انفعال در اسب، گاو، خرگوش و در برخی از حشرات مانند موریانه وجود دارد.

۵۳. گاوها یک بار غذای خود را قورت می دهند و سپس این غذا به دهان برمی گردد تا دوباره جویده شود. چگونه می توان این پدیده را توضیح داد؟

غذای خورده شده توسط گاوها و سایر حیوانات نشخوارکننده ابتدا از دو بخش دستگاه گوارش به نام شکمبه و شبکه عبور می کند. در درون آنها، غذا در معرض عمل آنزیم های گوارشی آزاد شده توسط میکروارگانیسم هایی است که در یک تعامل اکولوژیکی متقابل در آنجا زندگی می کنند. در شبکه، غذا تجزیه می شود. پس از عبور از شبکه، غذا (کاد) به دهان برگشته تا جویده شود و یک بار دیگر در فرآیندی به نام نشخوار بلعیده شود. سپس غذا وارد omasum می شود و در آنجا بطور مکانیکی مخلوط می شود. پس از آن، غذا به شیردان می رود، عضوی که هضم شیمیایی در آن انجام می شود. پس از خروج از شیردان (معده واقعی). غذا به روده می رسد

اکنون که مطالعه سیستم گوارش را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به سیستم تنفسی بروید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.