تعریف متابولیسم

۱. متابولیسم چیست؟

متابولیسم مجموعه ای از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی است که حیات سلول های موجود زنده به آن بستگی دارد

۲. تفاوت آنابولیسم و ​​کاتابولیسم چیست؟

متابولیسم از دو فرآیند متضاد تشکیل شده است: آنابولیسم و ​​کاتابولیسم. آنابولیسم مجموعه‌ای از واکنش‌های سنتز است که ترکیبات ساده‌تر را به مولکول‌های آلی تبدیل می‌کند که معمولاً انرژی مصرف می‌کنند. کاتابولیسم مجموعه‌ای از واکنش‌ها است که مولکول‌های آلی را به مواد ساده‌تر و کم‌پیچیده‌تر تجزیه می‌کنند و معمولاً انرژی آزاد می‌کنند. انرژی آزاد شده در کاتابولیسم ممکن است در فرآیندهای حیاتی بدن از جمله آنابولیسم استفاده شود.

تعریف هموستاز

۳. هموستاز چیست؟ حسگرها، کنترل کننده ها و عوامل هموستاز چیست؟

هموستاز شامل فرآیندهایی است که از طریق آن بدن شرایط کافی درون و برون سلولی را حفظ می کند تا متابولیسم بتواند واکنش های طبیعی خود را انجام دهد.

حسگرهای هومئوستاتیک ساختارهایی هستند که اطلاعات محیطی را در داخل و خارج بدن تشخیص می دهند. این حسگرها ممکن است سلول های گیرنده عصبی، پروتئین های سیتوپلاسمی یا غشایی یا سایر مولکول های تخصصی باشند. کنترلرها ساختارهایی هستند که مسئول پردازش و تفسیر اطلاعات دریافتی از حسگرها هستند. به طور کلی کنترلرها نواحی تخصصی سیستم عصبی مرکزی هستند. با این حال، آنها در سطح مولکولی نیز وجود دارند، مانند مورد DNA، مولکولی که می تواند اطلاعاتی را از پروتئین ها برای مهار یا تقویت بیان ژن های خاص دریافت کند. افکتورها عناصری هستند که توسط کنترل‌کننده‌ها فرمان می‌گیرند که وظیفه انجام اعمالی را بر عهده دارند که در واقع تعادل بدن را تنظیم و حفظ می‌کنند، از جمله در عضلات، غدد، اندامک‌های سلولی و غیره، و همچنین ساختارهایی که در انتقال ژنتیکی، تولید شرکت می‌کنند. پروتئین ها و غیره در سطح مولکولی.

۴. مکانیسم های آنتاگونیستی چگونه تنظیم هموستاتیک را ایجاد می کنند؟

حفظ هموستاتیک بدن بیشتر با استفاده از مکانیسم های جبرانی متضاد متناوب انجام می شود. برخی از این تنظیم کننده ها pH را کاهش می دهند در حالی که برخی دیگر آن را افزایش می دهند. علاوه بر این، عواملی وجود دارند که عملکرد آنها افزایش دمای بدن است و برخی دیگر که آن را کاهش می دهند. به همین ترتیب، هورمون هایی وجود دارند که به عنوان مثال سطح گلوکز در خون را کاهش می دهند و هورمون هایی وجود دارند که سطح گلوکز را افزایش می دهند. استفاده از مکانیسم های آنتاگونیستی یک استراتژی تکاملی برای حل مشکل حفظ تعادل در بدن است

بازخوردهای منفی و مثبت

۵. نمونه ای از بازخورد منفی در تنظیم هموستاتیک چیست؟

بازخورد منفی زمانی اتفاق می افتد که پاسخ به یک عمل معین، اثری ایجاد کند که آن عمل را مهار کند. به عنوان مثال، هنگامی که غلظت دی اکسید کربن در خون بالا است، تنفس ریوی تحریک می شود تا CO2 اضافی از طریق بازدم دفع شود. با این حال، هیپرونتیلاسیون، غلظت دی اکسید کربن در خون را بیش از حد کاهش می دهد و بازخورد منفی ایجاد می کند که باعث کاهش دفعات تنفس می شود.

بازخورد منفی مکانیسم اصلی هموستاز است و در فرآیندهای مختلفی مانند کنترل فشار خون، کنترل قند خون، انقباض عضلانی و غیره رخ می دهد.

۶. نمونه ای از بازخورد مثبت در تنظیم هموستاتیک چیست؟

در بازخورد مثبت، اثر ناشی از یک عمل، عمل را حتی بیشتر تحریک می کند. این مکانیسم تنظیم هموستاتیک نادرتر است.

نمونه ای از بازخورد مثبت فرآیند لخته شدن خون است که در آن هر واکنش شیمیایی آنزیم هایی تولید می کند که واکنش زیر را تا تشکیل فیبرین کاتالیز می کند. بنابراین، محصولات واکنش های شیمیایی قبلی مصرف می شود و تعادل هر واکنش به سمت تولید آنزیم های بیشتر (بازخورد مثبت) تنظیم می شود.

اکنون که مطالعه متابولیسم و ​​هموستاز را به پایان رسانده اید ، این گزینه های شما هستند:

  • این موضوع را مرور کنید، همه پرسش و پاسخ ها را دوباره بخوانید.
  • موضوع بعدی را مطالعه کنید: به مواد مغذی و ویتامین ها بروید